• auta
  • motoryzacja
  • samochody
  • 0

Niepełnosprawny za kierownicą?

Niepełnosprawny za kierownicą?

Osoba ze stwierdzoną formalnie niepełnosprawnością jak najbardziej nie jest wykluczana z przemieszczania się za pośrednictwem samochodu i to w roli kierowcy. Inwalidztwo nie jest powodem do tego, aby ktoś był ograniczany i nie mógł być zmotoryzowany. Warto jednak wiedzieć, jakiego rodzaju auto ma stanowić maszynę dla niepełnosprawnego. Musi być ono bowiem specjalnie przystosowane. O czym mowa? Zobacz dalej, w niniejszym poradniku przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z przygotowaniem auta do jazdy przez niepełnosprawnych kierowców.
Upragnione prawo jazdy nie jest wykluczane nawet przy dość dużym upośledzeniu, pod warunkiem, że pojazd mechaniczny z jakiego upośledzony kierowca chce na co dzień korzystać będzie zgodnie z przepisami przystosowany do jazdy.

Co do niepełnosprawności w kontekście kierowców, to w naszej Polsce jest to ponad dziesięć procent wszystkich mieszkańców i w zasadzie zdecydowana większość to osoby dysponujące aktualnym prawem jazdy i z niego korzystającym przy codziennym przemieszczaniu się. Według badań statystycznych, łącznie w Polsce żyje ponad trzy miliony obywateli z większym lub mniejszym upośledzeniem. Nie odbiegamy w tej normie od ogólnych statystyk europejskich. Jeżeli chodzi natomiast o to, jak przygotować auto do poruszania się nim przez niepełnosprawnego, to należy wspomnieć zwłaszcza o systemach umożliwiających wygodne wsiadanie i wysiadanie, systemach mocowania wózków inwalidzkich, przewożenia wózków inwalidzkich, automatycznych skrzyniach biegówprogram do piekarni i wielu innych dodatkach i elementach jakie pozwolą na komfortowe jeżdżenie upośledzonej osoby tak, że nie będzie ona nawet odczuwała tego, iż prowadzi auto 'inaczej' niż standardowy zmotoryzowany.

Artykuł dzięki: https://www.naprawaskrzyn.pl/PL-H24/sprzedaz.html